Kardiologie

Zajímavý případ

kardio

Na naši kliniku přišli majitelé se 4-letým německým ovčákem, který ztratil apetit, ale i přes snížený příjem krmiva, pejsek zvyšoval svoji hmotnost a ztrácel zájem o okolí. Tento stav se zhoršoval v průběhu jednoho měsíce.
Už při klinickém vyšetření byl zjištěn piriformní /hruškovitý/ tvar dutiny břišní, břicho palpačně neprohmatné.
Ultrazvukovým vyšetřením se potvrdila volná tekutina v oblasti břicha, ascites
/ břišní dutině /.

 

kardio

Následný rentgenový snímek v latero-laterální projekci / boční poloze / odhalil kardiomegalie / zvětšené srdce oproti normálu /.

 

I přes vhodně zvolenou medikaci se majitelé z finančních důvodů rozhodli pro eutanazii  / utracení psa /. Asi po 14 dnech.
Při patologicko-anatomické pitvě se naše diagnóza potvrdila. V dutině břišní se nacházelo velké množství volné tekutiny, jak již bylo výše zmíněno šlo o ascites.

 

Po otevření hrudního koše jsme eviscerovali / vybrali z hrudní dutiny / srdce. Už na první pohled bylo extrémně zvětšené / kardiomegalie /.

 

kardio

 

kardio

Při parciální pitvě jsme v perikardiální dutině / osrdečník je vak, který obaluje srdce a je složen ze 2 listů. Mezi nimi se nachází nepatrná dutina / osrdečníkové / perikardiální dutina / objevili nadbytek tekutiny, jak lze vidět na předchozích záběrech. Ta vedla ke kompresi / stlačení / srdce, což se označuje jako srdeční tamponáda. Fyziologicky / za normálních okolností / se tam nachází jen malé množství liquor perikarditidě / serózní tekutiny /. U 4-letého pejska došlo ke ztenčení listů perikardu a zvětšených osrdečníkové dutiny. Makroskopicky srdce nabylo kulatý tvar.

 

kardio

Na obrázku vlevo můžeme vidět hypertrofickou kardiomyopatii levé srdeční komory / onemocnění srdečního svalu, při kterém je stěna komory zesílená /. Rozeznáváme dva typy hypertrofie srdce. Excentrickou, při níž se stěna komory srdce zvětší navenek, tedy se také zvětší objem srdeční komory. A druhý typ, který se vyskytl v našem případě je koncentrická hypertrofie, při níž se stěna zvětší směrem dovnitř, zmenší se objem srdeční komory. Tím pádem srdce musí pracovat rychleji, aby zajistilo perfuzi /prokrevní/.